cervical-cancer-title

cervical-ca-1سرطان دهانه رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده در دهانه رحم رشد کنند. دهانه رحم، قسمت پایینی رحم است که به داخل واژن باز می شود. اگر سرطان دهانه رحم به موقع تشخیص داده شود، در بیشتر موارد قابل درمان است. این سرطان اغلب در مراحل اولیه خود و از طریق تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است.

علل

در بیشتر موارد، سرطان دهانه رحم توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به وجود می آید. تماس جنسی محافظت نشده با فردی که ناقل ویروس است، باعث انتقال آن می گردد. انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارد که و همگی آن ها ایجاد سرطان دهانه رحم نمی کنند. برخی از آن ها می توانند موجب بروز زگیل تناسلی شوند و برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

این ویروس می تواند بدون علامت برای چند سال در بدن باقی مانده و در نهایت سرطان دهانه رحم را ایجاد نماید. به این دلیل انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم اهمیت ویژه ای پیدا می کند. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را پیش از آن که به سرطان تبدیل گردند، شناسایی کند و در نهایت از سرطان دهانه رحم پیشگیری کند.

علایم

مدل اتمی از ویروس HPV

سلول های غیر طبیعی دهانه رحم به ندرت باعث بروز علایم خاصی می شوند، اما ممکن است با رشد آن ها علایم زیر بروز کند:

  • خونریزی غیر طبیعی واژن و یا تغییر غیرقابل توضیح در سیکل قاعدگی
  • خونریزی واژن پس از نزدیکی
  • درد هنگام رابطه جنسی
  • ترشحات واژن آغشته به خون

تشخیص

به عنوان بخشی ضروری از معاینه لگنی، خانم ها به ویژه افراد پر خطر باید به صورت منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند. برای انجام تست پاپ اسمیر، پزشک یک نمونه کوچک از سلول های سطحی دهانه رحم برمی دارد و برای آزمایش و بررسی تغییرات سلولی، آن ها را مورد آزمایش قرار می دهد. اگر تست پاپ اسمیر علایمی از تغییرات غیر طبیعی سلولی را نشان داد، ممکن است پزشک آزمایش های تکمیلی بیشتر درخواست کند که به منظور تشخیص سلول های پیش سرطانی و سرطانی در دهانه رحم انجام می شوند.

اگر علایمی از سرطان دهانه رحم (مانند خونریزی در هنگام رابطه جنسی) وجود داشته باشد، ممکن است پزشک برای شما تست پاپ اسمیر و یا نمونه برداری از بافت (بیوپسی) را برای شناسایی سلول های سرطانی احتمالی درخواست کند.

درمان

درمان سرطان دهانه رحم در هر مرحله ای که باشد شامل موارد زیر است:

  • عمل جراحی، مانند برداشتن رحم و یا غدد لنفاوی همراه یا بدون برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ
  • شیمی درمانی
  • پرتو درمانی

بسته به این که سرطان تا چه اندازه رشد کرده باشد ممکن است بیمار تحت یک یا چند روش درمانی قرار گیرد. همچنین ممکن است دریافت ترکیبی از چند روش درمانی ضروری گردد. با جراحی برداشتن رحم دیگر خانم توانایی باردارشدن نخواهد داشت. این جراحی همیشه ضروری نیست، به ویژه اگر سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود.

کسانی که به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند ممکن است دچار احساس ترس، اندوه و یا عصبانیت گردند. گفتگو با افرادی که به این بیماری مبتلا بوده اند و آن هایی که درمان شده اند می تواند احساس بهتری در بیمار به وجود آورد. یکی از اهداف انجمن سرطان های زنان ایجاد گروه های حمایتی، برگزاری نشست ها و معرفی چنین گروه هایی به بیماران می باشد.

پیشگیری

تست پاپ اسمیر بهترین روش برای آشکار نمودن تغییرات سلولی در دهانه رحم که می تواند منجر به بروز سرطان گردد، می باشد. در بیشتر موارد انجام آزمایش پاپ اسمیر به صورت منظم می تواند سلول های غیر طبیعی را پیش از سرطانی شدن تشخیص دهد. اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر حاکی از وجود سلول های غیر طبیعی بود، ضروری است پیگیری و درمان آغاز گردد که در نهایت منجر پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم می گردد.

هم اکنون واکسن HPV برای خانم های زیر ۲۶ سال توصیه می شود. این واکسن زنان را در مقابل ابتلا به هر دو نوع HPV که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند، محافظت می کند.

ویروسی ایجاد کننده سرطان دهانه رحم از طریق تماس جنسی منتقل می شود. بهترین راه برای مقابله با انتقال و ابتلا به این ویروس داشتن رابطه جنسی امن و توجه به نکات بهداشتی و ایمنی در هنگام برقراری ارتباط است.